Hosting

Yeni Başlayanlar İçin Hosting Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yeni bir site açmak istiyorsanız ve bu konuda bir çalışma üzerinde iseniz, kesinlikle öncelikle araştırmanız gereken etmenler var. Mesela domain (ki buna alan adı deniyor) ve hosting (barındırma hizmeti) bulmanız için bir araştırma yapmanız şart. Domain konusu oldukça önemlidir. Çünkü sizin marka değerinizdir. Kullanıcılar tarafından web tarayıcılarına yazılan bu isim sayesinde sitenize kolayca kitle çekebilirsiniz. Hosting ise siteyi barındıracak bir dükkan gibidir. Bütün verilerin yüklendiği hosting yapıları sayesinde çok daha seri bir şekilde çalışmalarınızı yürütebilirsiniz. Hosting nedir ve ne işe yarar sorusunun cevabını bu yazımızda detaylı olarak anlatmak istiyoruz. Hazırsanız başlayalım!

Bu içerikte anlatacağımız başlıklar:

 • Hosting nedir?
 • Hosting türleri nedir?
 • Hosting ne amaçla kullanılır?
 • Hosting seçerken neye dikkat etmeliyiz?

Özellikle hosting nedir sorusunun cevabı ile başlayalım. Bir web sitesine ait olan bütün unsurları uygun şekilde ön plana çıkaran ve saklayan platformdur ya da saklanması durumudur diyebiliriz. Sitede yayımlamak istediğiniz bütün verileri hosting içerisinde rahatlıkla barındırabilirsiniz. Site yayınlarına özgü olarak pek çok seçime de kolayca erişebilir ve ulaşabilirsiniz. İnternet kullanıcılarının erişimine sunulan bütün belgeleri ön plana çıkaran hosting yapıları, kendine has bir tarzda ortaya çıkmaktadır. Verilerin saklanması ile ilgili olarak ön plana çıkarılan yeni duyuruları da bu konuda ön plana çıkarabilirsiniz.

Hosting türleri nedir?

Genellikle pek çok türü bulunan hosting için ana türleri sıralamak istiyoruz.

 • Shared hosting (paylaşımlı hosting olarak bilinir)
 • Cloud hosting (bulut hosting)
 • Dedicated hosting (paylaşımsız hosting)
 • WordPress hosting
 • E-ticaret hosting
 • Mail hosting
 • Reseller hosting

Bu şekilde ön plana çıkarılan türlere pek çok yerden göz atabilirsiniz. Kullanım durumuna göre tamamen beklentilere yönelik bir çalışma sunuluyor. Hosting türleri ile ilgili olarak da bu detayları ön plana çıkarabiliyorsunuz. Bir de hosting platformları bulunuyor. Bunlar da Linux, Windows şeklinde ön plana çıkıyor.

Hosting ne amaçla kullanılır?

Hosting ne amaçla kullanılır sorusunun aslında cevabı çok net. Bir sitenin her daim online olması, erişilebilir olması ve yayında kalması gibi seçenekleri kolayca ön plana çıkarabiliyoruz. Hostingler bu konuda çok önemli bir detay yaratıyor. Bilgisayarlar ve bağlantılar bu noktada ön plana çıkarılıyor. Sunucu ve güçlü internet siteleri ile ilgili bağlantı sorunlarını çözmek adına bu yapıları kolayca kullanabiliyorsunuz. Bu yüzden de en mantıklı çözümler hosting hizmetini doğru seçmek olacaktır. Fiyat ve performans olarak KiviHost ailesi ile yolda kalmayacağınızı söyleyebiliriz. Yorumlarımıza bakarsanız bu noktada pek çok detaya erişebilisiniz.

Hosting seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Bu konu çok önemli. Zira bir site girişimi yapıyorsanız hızından tutun da iletişimine kadar pek çok desteğe erişebilmeniz gerekiyor. Peki ama hosting seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Gelin cevabına bakalım.

Teknik destek

Malumunuz her şeyde olduğu gibi web sitelerinde de çeşitli sorunlar olabilir. Dijital bir çağdayız ve her türlü sorunlara açık olmalı ve çözüm odaklı ilerlemeliyiz. Bu yüzden de sorunlardan çabucak kurtulabilmek için yeterli donanımlara sahip olan teknik desteklere yakından göz atabiliriz. Bu durum da son derece önemli bir yapıya sahip oluyor.

Web site hızı

Web site hızı ile ilgili hizmet sağlayıcılarının kullandığı sunucular özellikle hız konusunda çok önemlidir. Sitenizin bir yerlere gelmesi için hız günümüzde çok önemli. Zira siteniz ne kadar hızlı ise kullanıcılar aradığı sonuçlara o kadar hızlı ulaşacaktır. Web sitelerinin hızlı bir sunucu ile ilerlemesi konusu da bu noktada ön plana çıkarılan yeni duyuruları organize ediyor.

Web site güvenliği çok önemli

Bu detay çok önemlidir. Web siteleri ile ilgili güvenlik herkes için detaylı bir önem arz ediyor. Olağanüstü durumlarda sitenizin iletişimi ile hızlıca çözüm üretebilirsiniz. Her durumdan da haberdar olursanız zaten sorunlara karşı çözümlerinizi de ona göre organize etmiş olursunuz.

Lokasyon konusu

Kullanıcılarla birlikte lokasyonun önemine bakabilirsiniz. Hitap ettiğiniz kitlenin lokasyonlarına en yakın lokasyonlar her zaman sitenizi daha da ön plana çıkarılacaktır. Bu yüzden kişilere ne kadar yakın olursanız sitenizin performansı o denli yüksek olacaktır.

Siteyle ilgili detayları bu şekilde görebilir, inceleyebilir ve ön plana çıkarabilirsiniz. Hosting konusunu bu şekilde özetleyebiliriz.