Alan Adı

Yeni Başlayanlar İçin Domain Ne Demek?

Kivi host ailesi olarak sunduğumuz hizmetler içerisinde hem uygun fiyatlı hosting hizmeti hem de domain konusunda oldukça uygun domain fiyatları bulunuyor. Bu vesileyle blogumuz üzerinde sizlere en azıdan yeni başlayan arkadaşlarımız için bir tanıtım sunmak istedik. Domain nedir? Ne işe yarar gibi soruların cevabını burada anlatmak istiyoruz. Aslında cevabı oldukça basit: Domain, bir site ismidir.

İnternet adresinden ya da domain adından söz edildiğinde, aslında bir web sitesinin lokasyonundan bahsedilmektedir. Domain, bir web sitesinin internet üzerindeki adı ve aynı zamanda adresidir. Ülkemizde alan adı olarak da tanımlanmaktadır. “Wikipedia.org”, “youtube.com” internette yer alan örnek domain adlarıdır. Bunlar, ilgili IP adresine karşılık gelirler. Örneğin; “google.com” domain adı “216.58.216.164” IP adresini gösterir. Uzun bir IP adresini ezberlemektense domain adını hatırlamak daha kolaydır. Bir domain adı en fazla 63 en az bir karakterden oluşur. Bu yüzden de özenli bir şekilde hazırlanması gerekir. Hem karakter olarak hem de içerik olarak marka değeri oluşturmanız için domain seçimi çok önemli olmaktadır.

Domainler nasıl çalışır?

Domainlerin çalışma yapısı oldukça farklıdır.

Domain kaydı yaptığınız zaman bu işlemi DNS (Domain Name System) üzerinden yaparsınız.DNS veri tabanı; IP adresinin ona karşılık gelen domain adı ile bağlantısını kurar. Bir çeşit telefon rehberi gibi düşünülebilir. Tarayıcıya gidip domain adını yazdığınızda DNS ile bağlantı kurulur. DNS tüm kayıtlı IP adresleri arar ve ilgili domain adı ile verilen IP adresine bağlanır. Bu yüzden de yapılacak olan bütün düzenlemeler bu süreçlerden geçmektedir.

Domain türleri nedir?

Pek çok domain türü bulunuyor. Kurumlar için, şirketler için, markalar için, özel kullanımlar için, gönüllü kurumlar için ve daha pek çok detay için özel domain uzantısına erişebiliyorsunuz. Mesela com, tr, edu gibi domainleri bu kategorilere örnek olarak verebiliriz. Bunların ayrımını ve detaylı listesini bir sonraki içeriğimizde görebilirsiniz.

 

Domain ile url farkı nedir?

Aslında yakın gelse de farklı şeyledir. Url bir içeriktir. Domain ise geneldir. Domain isimleri url yapılarının içerisinde yer alıyor. URL bir web sitesinin tam adresidir diyebiliriz.

Domain ile hosting arasındaki fark nedir?

Bu içeriğimizi bu konularda yeni olan kişiler için yazdığımızdan dolayı sık sık soruların domain ile hosting farkı başlığını ele almazak olmazdı. Bu bölümde de bundan bahsedelim. Domain, url yapısının kısmına verilmiş bir bölümdür. Diğer türlü hosting ise bir sitenin barındığı özel bir sunucudur. Sitenize ait bütün dosyaların bulunduğu yere hosting diyoruz.

 

 

About the author

KiviHost