Hosting

Ücretsiz CDN Veren Siteler Nelerdir? CDN Hosting Hızlandırır Mı?

Web sitenizi hızlandırmak için pek çok konuda çalışma yapıyor ve incelemelerle bütün süreçlere devam ediyoruz. Bireysel olarak herkes için ihtiyaçlara cevap veren CDN sistemleri, kullanışlılık açısından da destek sağlayan bir yapı sunuyor.  WordPress sitenizi hızlandıracak 4 CDN hizmeti için sizlere özgü bir içerik oluşturuyoruz. Bu yazımızda hem sitenizle ilgili seçenekleri inceleyin hem de beklentileri yakından takip etmeye başlayın. Biliyor musunuz bu konuda nasıl ilerliyoruz? Farklı ve etkili bir çalışma ile aklınıza gelen bütün detayları yakından takip edebiliyor ve incelemeye başlayabiliyorsunuz. Geleneksel hizmetleri ve çalışmaları da bu süreçlerde kolayca ortaya çıkarabilir ve incelemeye başlayabilirsiniz.

İnternet sitenizin hızlı yüklenmesi yeni ziyaretçileri kaçırmamak, mevcut üyelerinizi sıkmamak ve arama sonuçlarında üst sıralarda görünmeniz için önemlidir. WordPress sitenizin hızlı yüklenmesini sağlamak için alacağınız birçok aksiyon vardır. Bu aksiyonların başında ise CDN kullanımı gelir.

Gelin bu yazımızda CDN konusuna göz atalım. Özellikle ihtiyaçlara yönelik olarak ortaya çıkan bu sistemler sayesinde herkes için farklı bir yaklaşım işimize yarayacaktır. Content delivery network, internet üzerindeki birçok veri merkezinde bulunan dağınık ve geniş bir sunucu sistemidir. CDN’nin amacı kesintisiz bir şekilde yüksek performans ile son kullanıcılara içerik sunmaktır.

CDN nedir? Hostingle nasıl çalışır?

Kaynak kullanımını azaltarak web sitenizin yüklenme süresini optimize edebilmenizi sağlayan CDN, performans açısından sunduğu avantajlarıyla sunucunuzun yanıt verme süresini hızlandırır. CSS, JavaScript, resim ve video gibi içeriklerin ziyaretçilerinize daha kısa sürede ulaşmasını sağlar. Özellikle çok fazla miktarda içerik barındıran sitelerinizi farklı bölgelerde yaşayan daha geniş bir kitleye ulaştırabilmenize yardımcı olur.

Peki CDN nedir? Content Delivery Network’ün kısaltması olan CDN’nin Türkçesi İçerik Dağıtım Ağı’dır. Bir dağıtım altyapısı olan sistem, web sitenizde bulunan ve çok sık talep edilen içeriklerin bir kopyasını önbelleğinde tutarak ziyaretçilerinize hızlıca ulaştırabilmenizi sağlar. Temel bant genişliği tüketimini azaltan sunucular topluluğu, sitenizin ziyaretçi trafiğini daha iyi yönetebilmenize yardımcı olur.

Dünya üzerindeki pek çok veri merkezinde yer alan dağınık ve geniş bir sunucu sistemi olan içerik dağıtım ağı, sayfa yüklenme sürelerini azaltarak çoklu kullanıcı isteklerini daha kısa sürede tamamlar. Amacı içeriği kullanıcılara kesintisiz bir şekilde sunmak olan CDN, web sitenizin performansını yükselterek network ile kullanıcı arasındaki gecikme süresini minimize eder.

HTML sayfaları, CSS ve javascript dosyaları dahil olmak üzere birçok içeriği yüklemek için gereken kodların hızlı bir şekilde aktarılmasına yardımcı olan CDN’ler, ana sunucunun dışında pek çok varlık noktasına sahiptir. Çeşitli sitelerden gelen web trafiği, içerik dağıtım ağları aracılığıyla sunulur. İçerikleri kendi veri tabanına kopyalayarak optimize eder ve ziyaretçilere iletir.

İyi yapılandırılmış ve optimize edilmiş bir CDN, sitelerinizi Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDOS) dahil pek çok kötü amaçlı saldırılara karşı korur. Ani trafik yükselmelerine karşı önlem alabilmenizi sağlayarak başlangıç hataları gibi çeşitli hata türlerinin önüne geçer. Web site sayfalarının hızlı bir şekilde açılmasına yardımcı olarak arama motorlarındaki sıralamanızı yükseltebilmenize imkân tanır.