Nasıl Yapılır

Outlook 2010 IMAP Hesabı Kurulumu

POP ve IMAP Arasındaki Fark Nedir?

IMAP, E-posta istemicisi ve sunucu arasında çift yönlü bir iletişim sağlar. POP3 yönteminde e-posta iletileri sunucudan alınır ve aksi belirtilmediyse iletiler sunucudan kaldırılır. E-posta iletilerinizi birden çok cihaz aracılığı ile gönderiyor, alıyor veya kontrol ediyorsanız hesap kurulumunuzu IMAP olarak gerçekleştirmenizi öneririz. Böylece e-postalarınız tüm cihazlarınız tarafından erişilebilir olacaktır ve yaptığınız değişiklikler eş zamanlı olarak tüm cihazlarda görüntülenebilecektir. Tek cihaz için kurulumlarda ise POP3 kurulumu gerçekleştirmeniz kota yönünden daha avantajlı olacaktır.

 

Outlook 2010 E-posta Kurulumu – IMAP

Outlook 2010 programını çalıştırınız. Yeni hesap kurulumu için Hesap ayarları menüsünü kullanabilirsiniz.

hr4

Yeni” seçeneğini işaretleyiniz ve “Sunucu ayarlarını veya ek sunucu türlerini el ile yapılandır” seçeneği ile ileri butonuna tıklayınız:

hr4

Elle kurulum veya ek sunucu türleri” seçeneğini işaretleyiniz ve “İleri” butonuna tıklayınız:

 

hr4 Kullanıcı, Sunucu ve Oturum bilgilerinizi giriniz, Hesap Türünüzü IMAP olarak seçiniz ve “Diğer Ayarlar” butonuna tıklayınız:

NOT: Bu kısımda belirtilen gelen ve giden sunucu adresi örnektir. E-posta hesabınızın gelen/giden sunucu adresini ve diğer bağlantı bilgilerini E-posta Yönetimi sayfanızda görüntüleyebilirsiniz.

hr4

Giden sunucusu sekmesinde yer alan “Giden sunucum (SMTP) için kimlik doğrulaması gerekiyor” seçeneğini işaretleyiniz ve “Gelişmiş” sekmesine tıklayınız:

 

hr4

Gelen ve Giden port değerlerini giriniz, “Tamam” butonuna tıklayınız:

hr4

hr4

Son” butonuna tıklayınız:

Kurulum tamamlandı