Genel

Güvenli İnternet Kullanmanın 4 Altın Yöntemi! Her Şeyden Korunun!

Hemen hemen her yerde internetle içli dışlıyız. Hayatımızda istesek de istemesek de internetin yeri çok yüksek. Bu konuda hem evimizde, hem cafelerde ve restoranlarda, AVM ya da diğer komplekslerde internetin olmazsa olmaz yerlerini görebiliyoruz. Bu yüzden gün geçtikçe gelişmeyi sürdüren bu sistemler arasında kendinize göre de bir çalışma yapabilmeniz lazım. Peki ama olumsuz durumlardan nasıl kurtulacağız? Gelin güvenli internet konusunda neler yapabiliriz sorusunun cevabını bulmaya çalışalım.

1- Kişisel bilgilerinizi profesyonel ve sınırlı bir şekilde tutun

Takipçilerinizin bir şekilde evinizi ya da ilişki durumunuzu pek bilmesine gerek yok. Bu yüzden baştan bu tarz konularda kendinizi sınırlayın. Uzmanlık alanınızı, profesyonel geçmişinizi ve sizinle nasıl iletişim kuracaklarını belirtmiş olmanız yeterlidir. Şahsi bilgilerinizi tanımadığınız milyonlarca yabancı kişiye kendi ellerinizle teslim etmeyin.

2- Gizlilik ayarlarınızı kontrol edin, açık tutun!

Bu da çok önemli bir detay. Pazarlamacılar sizin hakkınızda her şeyi bilmek isterler aynı zamanda hackerlar da ister tabii. Her ikisi de internet taramalarınızdan ve sosyal medya kullanımınızdan bir çok şey öğrenebilir. Bunun önlemini alabilmeniz için hem web tarayıcıların hem de mobil işletim sistemlerin gizliliğinizi çevrimiçi korumak için çeşitli ayarlar bulunmaktadır. Ayrıca Facebook, Instagram ve Twitter gibi büyük sosyal medya uygulamalarının da gizlilik artırıcı ayarları mevcut. Bunları dikkatli bir şekilde düzenlemeniz size de artı katacaktır.

3- Her linke tıklamayın!

Tehlikeli bir semtte yürümeyi tercih etmezsiniz değil mi? O zaman tehlikeli web sitelerinde de dolaşmamalısınız. Siber suçlular, bu tarz tehlikeli gibi gözükmeyen ancak içerisinde bir çok tuzak barındıran sahte içerikleri birer yem olarak kullanırlar.

Siber suçlular bir çok insanın arama yaptıkları esnada buldukları kaynaklar şüpheli dahi olsa merak duygularına yenik düşeceklerini ve içeriklerin cazibelerine kapılıp gardlarını indireceklerini biliyorlar.

Bu tarz dikkatsiz tıklamalar sonucunda kişisel verilerinizin açığa çıkabileceği gibi elektronik cihazlarınıza malware diye tabir edilen kötü amaçlı yazılımlarınyüklenmesine de sebebiyet verebilir.

 

4- İnternet bağlantınızın güvenli olduğundan emin olun!

İnternet bağlantısı konusunda güvenli bir tutum sergileyin. Halka açık bir yerde, örneğin herkese açık bir Wi-Fi bağlantısı kullanarak çevrimiçi olduğunuzda, artık cihazınızın güvenliğinin üzerinde doğrudan kontrolünüz olmadığını bilmelisiniz. Bu sebepten dolayı siber güvenlik uzmanları birliği dış dünya ile bağlantı kurduğunuz halka açık özel ağlar ile ilgili oldukça endişeliler.