Hosting

FTP Bağlanmıyor Hatası

FTP bağlantı problemi bir kaç sebepten dolayı olabilir:

1- İnternet bağlantınız yoktur. İnternet bağlantınızın problemsiz çalıştığını kontrol edin. Internet Explorer veya Mozilla Firefox gibi bir tarayıcıya www.google.com veya www.yahoo.com yazın. Site açılıyorsa İnternet bağlantınız var demektir.

2- Bağlantı bilgileri yanlış olabilir. Bağlanacağınız adresi doğru yazmazsanız, FTP bağlantısı gerçekleşmez. ftp.alanadiniz.com bağlanmanız gereken doğru adrestir. Harf hatası veya yazım hatası olup olmadığını kontrol ederek, tekrar bağlanmayı deneyin. Unutmayın, alan adlarında türkçe karakter kullanmamalısınız.

3- Alan adınız çalışmıyor olabilir. Alan adınız bir sebepten dolayı çalışmıyor olabilir. Bu süresinin dolması veya isim sunucularının Ontek sunucularını göstermemesinden dolayı olabilir. Alan adınızın düzğün çalıştığını kontrol etmek için www.alanadiniz.com.tr şeklinde sitenize bağlanarak açılıp açılmadığına bakın. Alan Adı sürenizi kontrol edin ve NS1.ONTEK.COM.TR NS2.ONTEK.COM.TR isim sunucularına (DNS) yönlendirilip yönlendirilmediğini kontrol edin. Eğer yönlendirmeyi yeni yapmışsanız, yönlendirme etkisinin 48 saat ila 72 saat arasında devreye girebileceğini unutmayın.

4- DNS ayarlarınız bozulmuş olabilir. Siteniz açılabilirken, ftp.alanadiniz.com.tr çalışmıyor olabilir. Bu DNS ayarlarınızın ftp ön alan adını görmemesinden kaynaklı olabilir. Bu durumda bize bir destek bildiriminde bulunarak DNS ayarlarınızın kontrol edilmesini isteyebilirsiniz.

5- Firewall engellemesi. İnternet’inizde bir firewall koruma duvarı bulunabilir. Ve bu firewall sizin FTP’ye bağlanmanızı engelliyor olabilir. Bu kişisel bilgisayarınızda olabileceği gibi, İnternet’e çıkış yapan modeminizde bulunabilir. Bazı kurumsal firmalar, İnternet hatlarında sadece web’e bağlantıya izin vermektedir. Eğer durum böyleyse kullandığınız hat üzerinden FTP’ye bağlanmanıza olanak yoktur. Alternatif bir İnternet hattını kullanarak FTP’ye bağlanabilirsiniz.

6- Kullanıcı Adı ve Şifre Yanlıştır. Bağlanmaya çalıştığınız FTP hesabınızın kullanıcı adı ve şifresi yanlış olabilir. Şifre hatası alıyorsanız, hesap bilgilerinizi kontrol ederek doğru şifreyi yazın. Şifrenin doğru olup olmadığından emin olamıyorsanız, kontrol panelinize bağlanarak şifrenizi değiştirin. Kontrol Panel şifresi değiştirildiğinde otomatik olarak FTP şifresi de değişmiş olur. Kullanıcı adında dikkat etmeniz gereken FTP kullanıcı adının, alan adınız ile aynı olmadığıdır. Adresim.com gibi bir alana sahipseniz, FTP kullanıcı adı adresim.com değildir. FTP kullanıcı adları .com .net gibi uzantılar içermez.

7- Defalarca Şifre Denemesi. Eğer defalarca yanlış şifreyle FTP’ye veya diğer servislere bağlanmaya çalıştıysanız, sistemimiz otomatik olarak sizi 15 dakikalığına bloke eder. Bu blokajı ancak FTP dahil tüm servislere hiç bağlanamayarak anlayabilirsiniz. www.alanadiniz.com.tr yazdığınızda bağlanamazsınız, FTP programınızla bağlantı kuramazsınız, emailleriniz çalışmaz. Bu sadece size özgü bir durumdur ve sizin IP’nize karşı uygulanan bir blokajdır. 15 dakikalık bir aradan sonra tekrar bağlanabilir hale gelirsiniz. Tamamıyla güvenlik amacıyla sistemlerimiz tarafından gerçekleştirilen bu uygulama, sitenize karşı herhangi bir şifre denemesi yapılmasına karşı bir işlemdir.