Hosting

Domain IP Sorgulaması Nasıl Yapılır? Hosting Şirketlerinde Domain Sorgulama!

Domainler internet sitelerini kolaylıkla bulmamızı sağlayan kelime ve rakam kombinasyonlarından oluşan adreslerdir. Normalde internete bağlı olan her dijital varlık için bir IP adresi tanımlanmaktadır. Alan adımızın da (domain) benzer şekilde bir IP adresi olacaktır. Domain IP sorgulama işlemi de DNS (Domain Name System) sistemi sayesinde yapılabilmektedir.

Blogumuzda sizler için hosting hizmeti ve alternatif sunuculara dair çalışmalar yapıyoruz. Bu yazımızda da ns ile ilgili detayları ön plana çıkarmak istiyoruz. Detaylara kolayca göz atabilirsiniz.

Name Server Nedir (NS)?

Name server özellikle isim sunucusu olarak adlandırılan bir server şeklidir. Alan adınıza göre atanan bir adrestir. Bunun için kısa örnekler verebiliriz:

  • ns1.kivihost.com
  • ns2.kivihost.com

gibi adresler birer sunucu adresidir. Ve bu adresler de yedekli olarak kullanılır. Domain ve IP arasındaki bağlantıyı da bu adresler sağlamaktadır bu yüzden.

Domainler internet sitelerini kolaylıkla bulmamızı sağlayan kelime ve rakam kombinasyonlarından oluşan adreslerdir. Normalde internete bağlı olan her dijital varlık için bir IP adresi tanımlanmaktadır. Alan adımızın da (domain) benzer şekilde bir IP adresi olacaktır. Domain IP sorgulama işlemi de DNS (Domain Name System) sistemi sayesinde yapılabilmektedir.

Bir domaine ait olan IP adresini nasıl öğrenebiliriz?

Bir alan adına ait IP adresini öğrenmek için ROOT (Kök) DNS sunucularına sorgulama yapmak gerekir. Bu iş için en pratik yöntem DNS Checker gibi web sitelerini kullanmaktır.

dnschecker.org size herhangi bir alan adına ait IP adresi, nameserver sunucularının neler olduğunu kolayca bulmanıza yardımcı olur.

Belirtilen sayfayı açıp sol üst köşede bulunan arama çubuğuna IP adresini öğrenmek istediğiniz domain (alan adını) yazın. Biz deneme amaçlı hosting.com.tr alan adını tarattık.
Sonra hemen sağında bulunan sekmeden “A” seçeneğini tıklayarak “Search” arama tuşuna tıklayın.

 

Bunları yaparak kolayca domainin IP adresini öğrenebilirsiniz. Bu yüzden domaine dair güncel bilgileri ve beklentileri ön plana çıkarabilirsiniz. Cloudflare gibi hizmetlerden de bu konuda destek alabilirsiniz.